Опубліковано на Рада підприємців при КМУ (http://rv.radakmu.org.ua)
Головна → Кабмін планує скасувати плату за реєстрацію бізнесу

22.11.2014 18:46
Кабмін планує скасувати плату за реєстрацію бізнесу Кабмін планує скасувати плату за реєстрацію бізнесу

   Уряд має намір зробити черговий крок щодо спрощення процедури відкриття бізнесу. Запропоновано законодавчі зміни, які дозволять здійснювати реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців протягом одного дня і при цьому безкоштовно. Також може бути синхронізовані процеси відкриття рахунків у банку та оповіщення податкових органів. Представники бізнесу хоч і підтримують запропоновані ініціативи, однак вважають їх точковими. Основним фактором, який дійсно б вплинув на спрощення відкриття і закриття бізнесу, став би запуск «єдиного вікна», який гальмується вже декілька років.

    Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) розробило законопроект із змінами в процедуру реєстрації бізнесу. Документ передбачає, що за відсутності підстав для відмови в реєстрації платника контролюючий орган зобов'язаний внести інформацію про відкриття юридичної або фізичної особи-підприємця протягом одного дня. Зараз ця процедура здійснюється протягом п'яти робочих днів з моменту подачі заяви. Крім того, плата за проведення реєстрації стягуватися не повинна. На даний момент юрособи сплачують 10 неоподатковуваних податком мінімумів доходів (НМ; 170 грн), фізособи-підприємці - 2 НМ (34 грн). У той же час платної може залишитися тільки послуга за внесення змін до держреєстрацію. Кількість документів, що подаються для реєстрації, не змінюється.

    Також законопроектом передбачена синхронізація процесів відкриття рахунків у банку та оповіщення податкових органів про це. Після того, як контролюючий орган отримає від банку чи іншої фінансової установи інформацію про відкриття рахунків, то в режимі реального часу повинен відправити повідомлення про взяття на облік або відмову. У МЕРТ відзначають, що реалізація цих правок спростить і прискорить процес реєстрації бізнесу. Крім того, виведе Україну на кращі позиції в рейтингу Doing Business. Зараз за напрямом «Реєстрація підприємств» країна займає 76-е місце. А процес відкриття бізнесу може займати від 18 до 21 дня, включаючи процедури реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, платник ПДВ, відкриття рахунку в банку, оповіщення податкових органів.

    Керівник Cекретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів Андрій Забловський підтримує запропоновані зміни, проте називає їх точковими, оскільки глобально на відкриття та результат ведення господарської діяльності вони не вплинуть. Незважаючи на спробу дерегуляції процедур, реалізованих протягом року, легше бізнесу не стало, додає він. «Все одно потрібно збирати документи в паперовому вигляді і доводити, що немає, наприклад, заборгованості по сплаті податків, кредитів, - розповідає він.- Крім ухвалення цих ініціатив необхідно" підчищати "підзаконні нормативні акти. Зараз не дозволяють оперативно відкривати бізнес необхідність отримання сертифікатів і ліцензій », - зазначив пан Забловський. За словами генерального директора Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств В'ячеслава Биковця, запропонований урядом законопроект не можна вважати глобальним полегшенням. «Є інші питання, які необхідно вирішувати, але ніхто цим не займається. Зокрема, питання державного нагляду і контролю, питання ліцензування, податкові питання, питання технічного регулювання та регуляторної політики в цілому. Тут необхідно робити кардинальні зміни. А те, що вони скоротили на кілька днів реєстрацію, вибачте, від цього ні холодно, ні жарко », - пояснює пан Биковець. Якщо говорить про держнагляд та контролі, уточнює він, то необхідно вже давно було скоротити кількість контролюючих органів, яких в Україні майже 80, і всі вони хоч щодня можуть ходити з перевірками. «Ніде в світі такого немає. Постанова про реформування контролюючих органів є, але воно поки не виконується. Ні в одному з цих органів, які планується скоротити, ще не почалася процедура ліквідації або об'єднання », - говорить експерт.

Крім того, як зазначає пан Забловський, в Україні так і не запрацював принцип «єдиного вікна», який працює з 2012 року, але поки тільки на папері. Тому експерт упевнений, що з прийняттям більш-менш позитивних для бізнесу законів в Україні проблем немає. Основне питання в їх імплементації.

Наталія Непряхіна

Джерело: apostrophe.com.ua

©Рада підприємців при КМУ. При використанні материалів сайту посилання на РП при КМУ обов'язкове.
Джерело URL: http://rv.radakmu.org.ua/view/2676