Опубліковано на Рада підприємців при КМУ (http://rv.radakmu.org.ua)
Головна → 5 головних проблем бізнесу після введення карантину

24.03.2020 19:04
5 головних проблем бізнесу після введення карантину 5 головних проблем бізнесу після введення карантину

Врегулювання питання з орендою приміщень і обладнання, зрив термінів постачань сировини і обладнання, погашення кредитних зобов’язань бізнесу перед банками, затримка з експортом з України і невиконання зобов’язань іноземними партнерами – п’ять головних проблем, з якими підприємці, представники малого, середнього і великого бізнесу звертаються до Торгово-промисловох палати України.

Про це повідомляє прес-служба ТПП.

«З моменту введення карантину до Торгово-промислової палати України щодня надходять сотні звернень, на які наші фахівці намагаються максимально швидко дати відповідь. На підставі цих звернень ми формуємо перелік питань, які потребують врегулювання на законодавчому рівні», – сказав президент ТПП України Геннадій Чижиков.

Врегулювання питання з оплатою оренди приміщень і обладнання:

 • для вирішення цієї групи питань в ТПП ініціювали внесення змін до законодавства, і карантин було визнано форс-мажором;
 • за даними ТПП, в 95% випадків орендарі і орендодавці домовляються про врегулювання питань;
 • у випадках, коли немає взаєморозуміння, ТПП видає сертифікати про обставини форс-мажору, з якими можна захищати свої інтереси в суді.

Зрив термінів поставки продукції, сировини, комплектуючих:

 • питання стосується підприємств, на які не поширюється дія карантину. Відповідно, відсутні обставини форс-мажору;
 • в цих випадках компанії обирають різну стратегію. Одні домовляються з партнерами про нові терміни поставки. Другі – запасаються сировиною на 2-3 місяці наперед.

Врегулювання взаємин з банками:

 • це особливо гостра проблема для підприємців, мікро- та малого бізнесу, роботу яких зупинено на час карантину. Станом на січень 2020 року ці бізнес-одиниці винні банкам 6,2 млрд. грн;
 • за законодавством, відсутність грошей – не форс-мажор, і кредит потрібно погашати навіть у період карантину. Торгово-промислова палата України готує проекти змін до законодавства. Для пошуку рішень потрібен діалог банків і НБУ.

Затримки з експортом:

 • пов’язані з чергами на митниці в зв’язку з перевіркою стану здоров’я людей, які перетинають кордон – переважно водіїв вантажного автотранспорту;
 • навряд чи хтось може вплинути на ситуацію. За законодавством, вона не є форс-мажором;
 • в ТПП радять проробляти питання логістики, виходячи з оперативної інформації про завантаженість пунктів пропуску;
 • аналогічні ситуації виникають щодо транзиту через інші країни. Наприклад, Казахстан повністю закрив міжнародні вантажні перевезення, є обмеження на перетин кордонів всередині ЄС. Ситуація повсякчас змінюється.

Невиконання зобов’язань іноземними партнерами:

 • в останній місяць різко зросла кількість випадків, коли іноземний партнер не може заплатити за отриману продукцію, оголосив себе банкрутом, зриває терміни поставки обладнання чи сировини. Проблема виникає з введенням карантину в країнах розташування контрагента;
 • в цьому випадку ТПП може допомогти з’ясувати фінансовий стан партнера. Оптимальний варіант – перевірка інформації про фінансовий стан контрагента до укладення угоди.
Джерело: https://news.finance.ua/ua/news/-/467576/5-golovnyh-roblem-biznesu-pislya-vvedennya-karantynu

©Рада підприємців при КМУ. При використанні материалів сайту посилання на РП при КМУ обов'язкове.
Джерело URL: http://rv.radakmu.org.ua/view/6473